Podstawa prawna:
- ustawa z dn. 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,
- uchwały rady gminy bądź rady miasta określające szczegółowe zasady przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze (usługi opiekuńcze oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, są zadaniem własnym gmin stąd regulują je także przepisy lokalne),
- rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dn. 22 września 2005 r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz.U.2024.816 t.j. z dnia 2024.05.31) – rozporządzenie dotyczy wyłącznie usług specjalistycznych.
Ustawa o pomocy społecznej wskazuje, że pomoc w formie usług opiekuńczych osobom samotnym, które z powodu wieku, choroby, niepełnosprawności lub innej przyczyny wymagają pomocy innych osób, a są jej pozbawione. Usługi opiekuńcze mogą być przyznane również osobom, które wymagają pomocy innych osób, a rodzina nie może takiej pomocy zapewnić. Usługi są świadczone w mieszkaniu osoby, która potrzebuje pomocy.
Co obejmują usługi opiekuńcze?
Osobom, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób, a są jej pozbawione lub rodzina nie jest w stanie im takiej pomocy zapewnić, przysługuje pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych przyznawanych w drodze administracyjnej.
Usługi opiekuńcze sprawowane w miejscu zamieszkania obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem, a także dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności usługi świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem, w przypadku specjalistycznych usług opiekuńczych, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Przy świadczeniu specjalistycznych usług opiekuńczych, zapewnia się dostosowanie ich do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, przy uwzględnieniu zaleceń lekarza w tym zakresie, oraz zapewnia się ich świadczenie przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem.
Zasady odpłatności za usługi opiekuńcze reguluje Uchwała Rady Miasta Gniezna za usługi opiekuńcze, w tym specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, trybu pobierania opłat, z zakresu zadań własnych gminy, ze zmianami.
Odpłatność za świadczone usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, określa poniższa tabela:
L.p. Wysokość dochodu na osobę Wskaźnik odpłatności w procentach za jedną godzinę usług dla:
Osób samotnie gospodarujących Osób gospodarujących w rodzinie
1 Do wysokości 100% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej określonego w ustawie o pomocy społecznej bezpłatnie bezpłatnie
2 Powyżej 100% do 200 % 5% 10%
3 Powyżej 200 % do 300 % 20% 25%
4 Powyżej 300% do 400% 35% 45%
5 Powyżej 400% do 500% 60% 65%
6 Powyżej 500% do 600% 80% 85%
7 Powyżej 600% 100% 100%
Odpłatność za świadczone usługi opiekuńcze ustala się na podstawie dochodu strony lub rodziny oraz obowiązującej tabeli odpłatności.
Cena jednej roboczogodziny usług opiekuńczych świadczonych przez gminę w ramach zadań własnych, która jest podstawą do naliczenia odpłatności za świadczenie usług wynosi 39,10 zł.
Istnieje możliwość zwolnienia częściowego lub całkowitego z odpłatności za usługi w przypadku udokumentowania wydatków klienta związanych z leczeniem, korzystaniem z co najmniej dwóch rodzajów usług, koniecznością ponoszenia opłat za pobyt członka rodziny w domu pomocy społecznej, stratami z powodu wypadków losowych lub innych uzasadnionych przyczyn.
Wymagane dokumenty:
- wniosek strony,
- skierowanie lekarza stwierdzające konieczność sprawowania usług opiekuńczych,
- dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość,
- decyzja organu emerytalno – rentowego,
- zaświadczenia pracodawcy o wysokości wynagrodzenia (netto) z tytułu zatrudnienia z miesiąca poprzedzającego dzień złożenia wniosku,
- inne zaświadczenia lub decyzje organów przyznających świadczenia pieniężne.
UWAGI!
Pomoc w formie usług zostaje przyznana po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego oraz ustaleniu czy rodzina, a także wspólnie zamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.
Druki do pobrania: