
Celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
-
dziećmi do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub
-
osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
-
orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
-
orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100, z późn. zm.),
– poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj: odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością poprzez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie.
Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.
Usługi opieki wytchnieniowej mogą być świadczone, przez osoby niebędące członkami rodziny osoby z niepełnosprawnością, opiekunami osoby z niepełnosprawnością lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z osobą z niepełnosprawnością, które zostaną wskazane przez uczestnika Programu w Karcie zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
Osoby zainteresowane skorzystaniem z opieki wytchnieniowej proszone są o zapoznanie się z Regulaminem rekrutacji w Programie „Opieka wytchnieniowa” oraz złożenie następujących dokumentów:
-
Karta zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2024, stanowiąca załącznik nr 1 do Regulaminu wraz z aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności,
-
Oświadczenie członka rodziny/opiekuna osoby z niepełnosprawnością, stanowiące załącznik nr 2 do Regulaminu,
-
Klauzula RODO –załącznik nr 3 do Regulaminu.
Informujemy, że złożenie w/w dokumentów zgłoszeniowych nie oznacza zakwalifikowania się do Programu.
Szczegółowe informacje o Programie można uzyskać na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych:
Dokumenty zgłoszeniowe należy składać w terminie do dnia 6 maja 2024 r. w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gnieźnie przy ul. Dworcowej 7, w godz. 7.00- 15.00 w biurze obsługi klienta.